Õppereisidel käies puutume kokku väga erinevate riikide mesindusega. Sel lehel hakkame andma ülevaadet põnevamast infost, mida kogeme erinevates kohtades.
Vaata ülevaadet ka meie projektide lehelt, sest enamuse info saamegi projektipõhiselt Erasmus+
rahatusega õppimas käies. Vajuta lugemiseks siia.
ALUSTAME POOLAMAAST
Erasmus+ projektiga käisime õpirändel Poolamaal 26.-31-august 2022.
Kokkuvõtev kirjutis on inspireeritud Krista Kivisalu poolt kirjutatud tekstist, mille ta üllitas 2022 nr. 3 "Mesinik" ajakirjas.
Poolamaa hotellides ööbides jääb väga tihti pilk peatuma kas fuajees või registratuuri laua lähedal asuvas riiulil oleval meepurgil. Ja ikka kohaliku meega täidetult.
Poolakatel on mesi au sees. Seda müüakse kõikjal, nii kauplustes kui aianduskeskustes, rääkimata mesinikelt otse ostes. Lisaks veel mesilasvahast küünlad, mesilasteemaline kunst ja käsitöö jne.
Ja mesitarusid võib leida nii Varssavist kultuuri- ja teaduspaleest, kui ka parlamendihoone Sejmi juurest.
Meepiirkonnaks on end kuulutanud Poola lõunaosas asuv Malopolska vojevoodkond.
Poolas on dokumenteeritud mesinduse pikk ja kuulsusrikas ajalugu. Näiteks on teada, et aastal 1775 oli vaha ja mee kauplemisest saadud tulu suurem kui puidu müügist saadu.
Märkmeid Poola mõdu kohta võib leida rohkem kui 1000 aasta tagusest ajast, sest seda armastati juba juua Piastide dünastia ajal 960.aasta paiku. Äkki just meemõduga tähistati Poola kuningriigi sündi aastal 1025, kui valitses Poola kuningriigi esimene kuningas Boleslaw I Chrobry - tuntud ka kui Boleslaw Vapper.
Poolakad austavad oma mesindusajalugu. Nende traditsiooniline metsmesindus kuulub nüüd UNESCO kultuuripärandi nimekirja. Poolat peetakse ainsaks riigiks Euroopa Liidus, kus ka tänapäeval veel reaalselt metsmesindusega tegeletakse.
Ka tavapärane mesindus on erakordselt populaarne. Poolas on Euroopa Liidu arvestuses kõige rohkem mesilasi ruutkilomeetri kohta ja juba räägitakse mesinike ülikullusest selles riigis.
Aga Poolamaa mesilaste pidajad ja nende sõprade hulk on häälekad ja osanud endale välja võidelda teatud hüvesid. Näiteks saab Poola mesinik emadeostuks toetust. See süsteem käib sealse mesinike piirkondlike liitude kaudu. Mesinik teeb liidule avalduse emade ostuks, liit tellib emad kohalikelt tunnustatud emadekasvatajatelt. Mesinik saab liidult emad ja liit tasub nende eest summa, mis vastab poolele mesilasperede arvule. Ehk kui sul on registreeritud 100 peret, saab tellida tasuta 50 mesilasema aastas.Tublit tööd on tehtud selleks, et erinevat mett eristada ja väärtustada. Kaitstud päritolunimetus (PDO, protected designation of origin) on antud kahe Poolamaa piirkonna meele: 1) Nemunase jõgikonna aladelt korjatud mesi - sinna jääb ka Suwalki linn; 2) riigi kaguosas toodetav lehemesi.
Edele-Poolas valmib nn Drahimi mesi, Edela-Poola kanarbikumesi ja Kurpie mesi, mida toodetakse idaosas ja need kuuluvad kaitstud geograafilise tähistega (PGI, protected geographical indication) mete hulka.
Poolakad tarbivad mett palju. Viimase 15 aasta jooksul on meetarbimine peaaegu kahekordistunud.
Seega, kui satud Poolamaale ja tahad kaasa osta suveniiri - osta kohalikku mett!